O poháru

MOL Cup je tuzemskou pohárovou soutěží, které se každý rok účastní více než stovka klubů z různých soutěží v rámci celé České republiky. Jeho pořadatelem je FAČR. První ročník se uskutečnil v sezoně 1993/1994 a je přímým pokračovatelem Českého poháru, který se jako součást Československého poháru hrál od roku 1969.

Nejúspěšnějším klubem MOL Cupu je AC Sparta Praha, která soutěž od jejího založení vyhrála celkem sedmkrát. Více než jednoho vítězství dosáhlo kromě Letenských dalších šest klubů: SK Slavia Praha, FC Slovan Liberec, FK Jablonec, FK Teplice, FK Viktoria Žižkov a FK Mladá Boleslav. Po jednom zisku trofeje si mohou zapsat FC Hradec Králové, FC Baník Ostrava, FC Viktoria Plzeň, FC Fastav ZlínSK Sigma Olomouc a 1. FC Slovácko.

V MOL Cupu je uplatněn play off systém na jeden vítězný zápas. Celá soutěž se skládá z osmi fází od předkola až po finálový duel, od ročníku 2016/2017 se soutěž vrací k jednokolovému systému, včetně finále, které se koná na hřišti týmu s horším postavením v ligové soutěži k datu semifinálového zápasu.

Před zahájením MOL Cupu 2019/20 došlo ke změnám v Rozpisu soutěže. Navazují na kroky správným směrem, kdy tři sezony zpátky došlo ke zrušení odvetných zápasů v osmifinále, čtvrtfinále a v semifinále a začalo se hrát jednokolovým systémem, jako ve většině zemí vyspělé fotbalové Evropy.

Pro určení pořadatele finále 2023 bude sloužit tato tabulka koeficientů.

V případě, že takto určený stadion nesplňuje bezpečnostní kritéria, sehraje se utkání na stadionu druhého účastníka finále. V případě, že ani jeden ze stadionů účastníků finále Poháru FAČR nebude splňovat bezpečnostní kritéria, rozhodne Řídící orgán Poháru FAČR ad hoc.

Druholigové týmy se do soutěže zapojují v 1. kole, prvoligové pak o kolo později. Výjimku tvoří nejlepších pět celků předešlého ročníku nejvyšší domácí soutěže, ty odehrají první zápas až ve třetím kole. Celkem se do soutěže zapojuje téměř 150 klubů z celé České republiky.

Související dokumenty