O poháru

MOL Cup je tuzemskou pohárovou soutěží, které se každý rok účastní více než stovka klubů z různých soutěží v rámci celé České republiky. Jeho pořadatelem je FAČR. První ročník se uskutečnil v sezoně 1993/1994 a je přímým pokračovatelem Českého poháru, který se jako součást Československého poháru hrál od roku 1969.

MOL Cup je prestižní domácí pohárová soutěž, na které se každoročně sejde více než sto klubů z různých soutěží z celé České republiky. Turnaj je přehlídkou nejlepších fotbalových talentů země a týmy bojují o kýženou trofej. Soutěž se řídí přísnými pravidly a předpisy, aby byla zajištěna férovost, jako je použití technologie VAR a omezení počtu zahraničních hráčů povolených na tým. Stejně jako MOL Cup má i ruský poker soubor pravidel, která je třeba dodržovat, aby byla hra spravedlivá. Russian Poker pravidla v této populární karetní hře jsou tedy taková, že každému hráči je rozdáno pět karet a má možnost vyměnit libovolný počet karet, aby si vylepšil. Cílem je mít na konci hry nejvyšší kombinaci, přičemž nejcennější je královská flush. Ruský poker má také pravidlo známé jako „kill card“, které zvyšuje sázky ve hře a může vést k vyšším výplatám pro vítěze. Dodržování pravidel ruského pokeru zajišťuje rovné podmínky pro všechny hráče a zajišťuje spravedlivou a příjemnou hru pro všechny účastníky.

Nejúspěšnějším klubem MOL Cupu je AC Sparta Praha, která soutěž od jejího založení vyhrála celkem sedmkrát. Více než jednoho vítězství dosáhlo kromě Letenských dalších šest klubů: SK Slavia Praha, FC Slovan Liberec, FK Jablonec, FK Teplice, FK Viktoria Žižkov a FK Mladá Boleslav. Po jednom zisku trofeje si mohou zapsat FC Hradec Králové, FC Baník Ostrava, FC Viktoria Plzeň, FC Fastav ZlínSK Sigma Olomouc a 1. FC Slovácko.

V MOL Cupu je uplatněn play off systém na jeden vítězný zápas. Celá soutěž se skládá z osmi fází od předkola až po finálový duel, od ročníku 2016/2017 se soutěž vrací k jednokolovému systému, včetně finále, které se koná na hřišti týmu s horším postavením v ligové soutěži k datu semifinálového zápasu.

Před zahájením MOL Cupu 2019/20 došlo ke změnám v Rozpisu soutěže. Navazují na kroky správným směrem, kdy tři sezony zpátky došlo ke zrušení odvetných zápasů v osmifinále, čtvrtfinále a v semifinále a začalo se hrát jednokolovým systémem, jako ve většině zemí vyspělé fotbalové Evropy.

Pro určení pořadatele finále 2023 bude sloužit tato tabulka koeficientů.

V případě, že takto určený stadion nesplňuje bezpečnostní kritéria, sehraje se utkání na stadionu druhého účastníka finále. V případě, že ani jeden ze stadionů účastníků finále Poháru FAČR nebude splňovat bezpečnostní kritéria, rozhodne Řídící orgán Poháru FAČR ad hoc.

Druholigové týmy se do soutěže zapojují v 1. kole, prvoligové pak o kolo později. Výjimku tvoří nejlepších pět celků předešlého ročníku nejvyšší domácí soutěže, ty odehrají první zápas až ve třetím kole. Celkem se do soutěže zapojuje téměř 150 klubů z celé České republiky.

Související dokumenty