2016 2017
Ohlédnutí
Jaký byl ročník 2016/2017

Zlínské povstání! Tak by se dal krátce charakterizovat pohárový ročník 2016/17, v němž Moravané nečekaně došli až na vrchol. Navázali tím na úspěch z roku 1970, kdy zvítězili pod hlavičkou TJ Gottwaldov. Tentokrát museli na své cestě soutěží odklidit ty nejtěžší protivníky, když po povinných výhrách nad Třebíčí a Tachovem vyřadili Spartu, Liberec či Slavii, které připravili vůbec první soutěžní porážku pod trenérem Jaroslavem Šilhavým. Ve finále si pak svěřenci Bohumila Páníka vyšlápli i na druholigovou Opavu, která stejně jako Zlín patřila k nejpříjemnějším překvapením pohárové sezony. Několik prvoligových favoritů naopak zklamalo. Už v osmifinále završily svou pouť Plzeň i Sparta, obhájce trofeje z Mladé Boleslavi skončil v semifinále na kopačkách Opavy. Vůbec nejhůř pak z týmů z nejvyšší soutěže dopadly celky Teplic a Příbrami, které vypadly už na první překážce ve 2. kole. To Zlín si souhrou okolností zaručil vítězstvím přímý postup do skupiny Evropské ligy.

Top 5 střelců
 • Václav Jurečka
  5 gólů
  Slezský fotbalový club Opava
 • Lukáš Kopecký
  5 gólů
  MFK Chrudim
 • Lukáš Magera
  5 gólů
  FK Mladá Boleslav
 • Haris Harba
  5 gólů
  FC Vysočina Jihlava
 • Michal Lukeš
  4 gólů
  SK Klatovy 1898
Nejlepší momenty
… doslova katem favoritů byli fotbalisté Králova Dvora, kteří vyřadili Teplice i Jablonec. Až Bohemians se v osmifinále ukázali být nad jejich síly.
… podobně jako Králův Dvůr si vedlo Litoměřicko, které vyřadilo Příbram i Baník, v osmifinále ale padlo 0:7 na Slavii. Hattrickem za 20 minut se o to přičinil útočník Muris Mešanovič.
… velcí favorité na celkové vítězství - týmy Plzně a Sparty – skončily shodně už v osmifinále. Viktoria padla 2:4 v Opavě, Sparta 1:3 po prodloužení na půdě Zlína.
… hned dva týmy dosáhly v jednom utkání na dvojciferný počet vstřelených branek. Domažlice rozstřílely v 1. kole 10:1 Lomnice, Olomouc si o fázi později stejným výsledkem poradila se Slavojem Polná.
… obě semifinále skončila výhrou outsidera. Zlín zvítězil 1:0 na Slavii, čímž připravil soupeři vůbec první soutěžní porážku pod Jaroslavem Šilhavým, Opava zase zvítězila 2:0 na hřišti Mladé Boleslavi.
… vítěz poháru ze Zlína se souhrou okolností kvalifikoval přímo do základní skupiny Evropské ligy.