Jakub Pešek: Doma chceme slavit my

Jakub Pešek: Doma chceme slavit my

Ve Spartě fotbalově vyrostl, zápasy proti ní pro záložníka libereckého Slovanu Jakuba Peška mají vždy ten největší náboj. A zvláště pokud jde o souboj ve finále MOL Cupu, pohárové soutěže. Peška navíc žene vpřed touha uspět na domácí liberecké půdě, kde se spoluhráči cítí pevný v kramflecích.

Jakou motivaci pro vás znamená finálový duel proti Spartě?

Obrovskou – a jednoznačně mluvím za sebe a určitě také celý tým. Jsme docela mladí a máme veliký hlad urvat pro sebe první velkou trofej. Zvlášť když jsme na domácím stadionu. Hrát finále je skvělá věc a nikdo neví, kolikrát se do něj v kariéře podíváme. Vnímám to tak, že stojím zatím před největším zápasem kariéry a tak to máme ve Slovanu v kabině nastavené všichni. Nikdo tu šanci, která se nám otevírá, nechce promarnit.

V prvním kole nadstavby Slovan na hřišti Sparty podlehl, může tato čerstvá zkušenost nějak ovlivnit přípravu a celkové nastavení pro finálový duel?

Nemyslím si to, poslední zápas je už pryč. Tu porážku jsme hodili za hlavu. Navíc zápasy jdou teď v hodně rychlém sledu za sebou a není čas se v nich moc pitvat. Ale teď to bude úplně o něčem jiném než naposledy na Letné, kdy se nám to výsledkově nepovedlo. Hlavně z toho důvodu, že hrajeme doma, kde jsme silní. Na podzim jsme tady Spartu porazili, nikdy jsme jí tady nic nedali zadarmo a to bude platit i pro finále: také čekáme válku na hřišti. Necháme v zápase všechno. Už jsme si letos ověřili, že se Spartou můžeme uspět a hodláme to zopakovat i v tom největším zápase. Uděláme pro úspěch všechno, vyhrát pohár je veliké lákadlo.

V čem spatřujete zvláštnost blížící se finálové bitvy?

Pro nás to jednoduché. Jde o poslední zápas v soutěži a je to buď anebo – prostě se nedá nikam couvnout. Jak jsem už zmiňoval, naše motivace uspět a mít pohár nad hlavou je veliká. Nikdo z nás nechce vidět, aby tu trofej na našem stadionu přebíral soupeř. Každopádně by to mohl být hodně zajímavý zápas: nám se jaro docela povedlo a kdyby klaplo i finále, bylo by to úžasné vyvrcholení sezony. Samozřejmě vnímáme i formu Sparty, která také šla hodně nahoru a rozhodně tady také nechá všechno. I pro ní je úspěch v poháru strašně důležitý, zvláště když dlouho nic nevyhrála.

Sám jste ve Spartě působil, jsou pro vás vzájemné zápasy stále speciální?

Připouštím, že pro mě to je pořád hodně prestižní záležitost. Ve Spartě jsem vyrostl, vychovala mě pro ligový fotbal, což nelze zapomenout. Takže k ní mám pořád určitý vztah. Ale s tím souvisí také velká chuť a motivace pokaždé se proti ní předvést v tom nejlepším světle. Pro mě je díky mé minulosti zápas proti Spartě pořád tím největším u nás a finále všechno ještě násobí.

Sparta i Liberec mají na jaře velmi dobrou formu, co rozhodne finálový duel?

Navzájem se známe opravdu výborně, těžko čekat, že bychom se v přímém souboji nějak zásadně překvapili. Oba mančafty budou velmi dobře nachystané, máme se navzájem přečtené. Za mě můžou rozhodnout opravdové maličkosti a možná to, kdo jaké bude mít v danou chvíli sebevědomí. Pevně věřím, že se i tyto věci přikloní na naši stranu a budeme se radovat.