V poháru jde do tuhého

V poháru jde do tuhého

Šedesátý ročník národního poháru, který se nyní hraje pod názvem MOL Cup, vrcholí. Ve středu jsou na programu všechna čtyři čtvrtfinále a v pátek v poledne los určí v přímém přenosu ČT Sport semifinálové dvojice. Mužem, který vezme osud kvarteta do svých rukou, bude Ladislav Škorpil. Ten by mohl o vrtkavosti pohárové soutěže vyprávět.

Ladislav Škorpil se zapsal do historie Českého poháru významným a jen těžko překonatelným způsobem. Během dvanácti let dovedl svůj tým čtyřikrát do finále, a ač v základní devadesátiminutové hrací době ani jednou neprohrál, osud mu dovolil polaskat se s trofejí jen jednou. Jak je to možné? Doplácel na prodloužení, a když bylo zrušeno, tak na penaltový rozstřel.

V roce 1997 trénoval Ladislav Škorpil Duklu Praha, se kterou postoupil z druhé ligy a ve finále Českého poháru dlouho vzdoroval Slavii Praha. Ve 100. minutě bezbrankového zápasu se dostal ke střele Vácha a Zlatým gólem zajistil pohár Slavii.

V roce 1999 se historie opakovala. Ladislav Škorpil přivedl do finále Slovan Liberec, opět se za stavu 0:0 prodlužovalo, tentokráte si připsal v 97. minutě Zlatý gól Horváth.

V roce 2008 se už prodloužení nepoužívalo, a tak se za bezbrankového stavu finále Sparta Praha – Slovan Liberec šlo rovnou na penaltový rozstřel. A trenér Slovanu Ladislav Škorpil tahal opět za kratší konec. Poslední penaltu neproměnil mladík Dočkal a Liberec prohrál 3:4.

Jen jednou Ladislav Škorpil slavil, v roce 2000 se Slovanem Liberec, který porazil druholigový Baník Ratíškovice 2:1.

Mezi posledními osmi je Slovan Liberec i tentokráte, ale už bez trenéra Ladislava Škorpila. Zálusk na jubilejní trofej si dělají Viktoria Plzeň, která vyhrála padesátý ročník, v poháru historicky nejúspěšnější Sparta Praha i FK Jablonec, chlubící se jedinečnou bilancí čítající pět finálových účastí v posledních deseti letech, ale jen jedním ziskem poháru. Dvakrát v poslední dekádě hrála finále Sigma Olomouc a jednou byla úspěšná, ještě lepší čísla má Mladá Boleslav, dvě trofeje a jedno finále, 1. FC Slovácko slavilo finálový start před jedenácti léty, naopak Baník Ostrava hrál poslední finále. Prohrál v něm se Slavií Praha, která ale už ve hře není. Byla vyřazena právě Baníkem...