O poháru

MOL Cup je tuzemskou pohárovou soutěží, které se každý rok účastní více než stovka klubů z různých soutěží v rámci celé České republiky. Jeho pořadatelem je FAČR. První ročník se uskutečnil v sezoně 1993/1994 a je přímým pokračovatelem Českého poháru, který se jako součást Československého poháru hrál od roku 1969.

Nejúspěšnějším klubem MOL Cupu je AC Sparta Praha, která soutěž od jejího založení vyhrála celkem sedmkrát. Více než jednoho vítězství dosáhlo kromě Letenských dalších šest klubů: SK Slavia Praha, FC Slovan Liberec, FK Jablonec, FK Teplice, FK Viktoria Žižkov a FK Mladá Boleslav. Po jednom zisku trofeje si mohou zapsat FC Hradec Králové, FC Baník Ostrava, FC Viktoria Plzeň, FC Fastav Zlín a SK Sigma Olomouc.

V MOL Cupu je uplatněn play off systém na jeden vítězný zápas, vítěz se kvalifikuje přímo do 3. předkola Evropské ligy UEFA a československého Superpoháru. Celá soutěž se skládá z osmi fází od předkola až po finálový duel, od ročníku 2016/2017 se soutěž vrací k jednokolovému systému, včetně finále, které se koná na hřišti týmu s horším postavením v ligové soutěži k datu semifinálového zápasu. Pravidla jednotlivých fází soutěže naleznete zde.

Druholigové týmy se do soutěže zapojují v 1. kole, prvoligové pak o kolo později. Výjimku tvoří nejlepších pět celků předešlého ročníku nejvyšší domácí soutěže, ty odehrají první zápas až ve třetím kole. Celkem se do soutěže zapojuje téměř 150 klubů z celé České republiky.