Pohár slaví jubileum VII. - Penalty Zacharovi naschvál

Připravovaná kniha „Fotbalový POHÁR“, která vyjde u příležitosti šedesátého výročí pohárové soutěže, hrané v současnosti pod názvem MOL Cup, zachycuje i kuriózní finále ročníku 1986, ve kterém prý mužstvo Sparty prohrálo naschvál kvůli trenérovi Zacharovi. Letenští byli v tomto období čtyřikrát za sebou ve finále, dvakrát vyhráli a dvakrát odešli poraženi na penalty.

Zacharovi naschvál

Fotbalový ročník 1985/86 byl na Letné ve znamení souboje nového trenéra Jána Zachara s některými borci, kteří nemohli Zacharovi přijít na chuť. Jedním z hlavních oponentů byl zkušený Jan Berger, který hrál v rudém dresu poslední ročník. Vše vyústilo ve ztrátu mistrovského titulu i v bizardní finále Československého poháru mezi Spartou a již poněkud výkonnostně vyčpělým Spartakem Trnava.

Jan Berger o tom promluvil ve své knize „Hóóónza Berger aneb Jinak to nevidim“: „Teď už to snad můžu sparťanskejm fanouškům prozradit a snad už nám dokážou po letech odpustit. Už jsme měli jistou účast v Poháru UEFA, ale v Jelšavě bylo na programu finále Československýho poháru proti Spartaku Trnava. Dohodli jsme se, že nesmíme dopustit, aby se Zacharovo jméno vobjevilo na nějaký trofeji, kterou získá Sparta. Prostě jsme se mu pomstili za všechno a zápas vodehráli na půl plynu. I po prodlužení to byla pořád remíza 1:1, takže došlo na penalty. Pepa Chovanec nedal tu první, já zase poslední. Zachar utřel nos, pohár získala Trnava.“

Po penaltách do JRD

Polnohospodár DAC Dunajská Streda se stal v druhé polovině zjevením na prvoligové scéně, postoupil do ligy, kde se stal brzy nejlepším celkem ze Slovenska a v roce 1987 získal i Československý pohár. Více o tom mluví v knize „Fotbalový POHÁR“, Petr Kašpar, fotbalista pocházející z Kolína, který ale většinu kariéry spojil s DAC: „Zvládli jsme penaltový rozstřel už ve finále Slovenského poháru v Trnavě s Nitrou i potom v Kopřivnici ve finále Československého poháru proti pražské Spartě, která už předtím získala mistrovský titul. Měli jsme tehdy velmi dobrý a zkušený tým. Finálový zápas byl vyrovnaný, a tak nepřekvapilo, že se nakonec šlo do penalt. Já jako exekutor bych se do nich zapojil až jako jeden z posledních…

Brankář Standa Vahala pomohl k první historické trofeji pro Dunajskou Stredu, byla z toho obrovská sláva už na hřišti, proto také na dobové fotografii jsou snad všichni, kteří tam stihli doběhnout! Měli jsme i podporu v hledišti, protože na finále dorazila spousta fanoušků DAC. Další oslavy pokračovaly po návratu do Dunajské Stredy, kde nás vodili jako medvědy po okolních zemědělských družstvech na besedy. Dokonce jsme obdrželi i čestné občanství města, které jsem nedávno doma našel.“

DAC Dunajská Streda po penaltové výhře v roce 1987 v Kopřivnici

Sparta na to šla hlavou

Počtvrté za sebou byla Sparta Praha ve finále Československého poháru a podruhé v řadě ho vyhrála v roce 1989. Pikantní na tom bylo, že většinu branek nastříleli „rudí“ hlavou. Všechny tři ve finále Československého poháru se Slovanem Bratislava (3:0), jedinou ve finále Českého poháru s Slavií Praha (1:0) a hlavou se prosazovali zpravidla i ve zbývajících pohárových soubojích.

Králem střelců tohoto pohárového ročníku se stal Tomáš Skuhravý. Skóroval ve čtyřech ze šesti zápasů, dal sedm branek, z toho šest hlavou! Dvě ze svých tří branek vstřelil hlavou i Ivan Hašek, Stanislav Griga zaznamenal po gólu v obou finále, vždy hlavou. Ostatní už použili nohu. Dvě branky dal Petr Novák, dvě Roman Kukleta, který zamířil na Letnou z Brna, jeden gól si připsali Julius Bielik, Petr Vrabec a Ivan Čabala.