Hlavní události ročníku: Pohár pro Slavii, kolaps favoritů či hradecká jízda

Hlavní události ročníku: Pohár pro Slavii, kolaps favoritů či hradecká jízda

Pohárová sezona 2017/18 je minulostí, určitě by se v ní ale našlo hned několik událostí, které by neměly uniknout vaší pozornost. Pojďme si připomenout ty nejzásadnější z nich.

1, Slavia na vrcholu

Trenér Jindřich Trpišovský je ve Slavii jen půl roku, už si ale sáhl na svou první velkou trofej. A tou je právě pohár pro vítěze MOL Cupu, který červeno-bílí ovládli po dlouhých 16 letech. Přitom touto pohárovou sezonou procházeli celkem hladce. Po povinných výhrách nad Třincem (5:1) a v Jihlavě (3:1) porazili i Liberec (2:0) s Mladou Boleslaví (2:0) a ve finále také rozjetý Jablonec (3:1), který navíc jasně přehráli i herně.

V každém zápase tak slávisté zvítězili minimálně o dvě branky, což se samozřejmě počítá. Stejně jako to, že Trpišovský neopomněl po slavném triumfu zmínit zásluhu svého předchůdce Jaroslava Šilhavého.

"Vlastně jsme jen navázali na práci původního realizačního týmu, který na podzim zvládl v poháru dva zápasy. Nechtěli jsme zkazit práci předchozích trenérů," řekl charismatický kouč. 

2, Zaskočená Zbrojovka

Měla to být jasná záležitost favorita, místo toho nastal šok. Ambiciózní Zbrojovka Brna šla do sezony s cílem předvádět ofenzivní fotbal, možná i zabojovat o evropské poháry, jenže výsledkem byl sestup o patro níž a nevídaná pohárová blamáž na hřišti třetiligové HFK Olomouc. Tam Zbrojovka po bezkrevném výkonu padla ve 2. kole 1:2, čímž pro ni cesta pohárem skončila de facto ještě dříve, než se vůbec stačila pořádně rozjet...

"Vypíjíme si kalich hořkosti až do dna, na to se nedá nic jiného říct. Vůbec si nevěříme. Tohle bylo prostě fiasko," zlobil se tehdy kouč Svatopluk Habanec, jenž nedlouho poté musel ve své funkci skončit.

3, Vyšvihnutí Hradce

Fotbalisté Hradce Králové se v této sezoně chtěli pokusit o návrat z druhé ligy do první, to jim ale nevyšlo. Chuť si tak "votroci" spravili aspoň v českém poháru, kam dokázali dojít až do čtvrtfinále. Tedy ještě o stupeň výš než Sparta nebo Plzeň, tedy celky s mnohonásobně vyšším rozpočtem...

Na své pouti přitom Východočeši odklidili z cesty třeba právě HFK Olomouc (8:1) i silné Teplice, které na jejich hřišti přehráli 3:2. Jako jediný tým mimo první ligu se tak hráči Hradce dostali až do čtvrtfinále, kde jim ale stopku po výhře 2:0 vystavil Zlín. "Rozhodně se však nemáme za co stydět," věděl trenér Karel Havlíček.

4, Vyřazení Sparty i Plzně

Znovu už na podzim skončily v poháru silné armády Sparty i Plzně, které jako by snad ani nebraly český pohár vážně. Vždyť jak jinak si lze vysvětlit jejich osmifinálové kolapsy s Baníkem, respektive Slováckem. Letenští padli po penaltách, Západočeši v prodloužení.

V obou případech to ale bylo obří překvapení, byť v každém z nich z trochu jiného důvodu. Pro Spartu se po bídném vstupu do ligy i výbuchu v předkole Evropské ligy stal pohár paradoxně prioritou, Plzeň zase byla vyřazena ve chvíli, kdy na domácí scéně deklasovala jednoho soupeře za druhým. Omluvou je však pro ni aspoň to, že byla vyřazena ve chvíli, kdy si většina jejích opor plnila reprezentační povinnosti.

"Velká kaňka na podzimní části! Pohárové utkání je přitom mistrovský zápas, stejně jako v lize. Všichni hráči tak musí vědět, že svými výkony si utvářejí pozici do budoucna, a my na to budeme muset reagovat," zlobil se trenér Pavel Vrba.

5, Trpišovský proti svým

Jeden z nejsledovanějších zápasů uplynulé pohárové sezony bylo zcela jistě čtvrtfinále mezi Slavií a Libercem. A to už jen kvůli domácímu kouči Jindřichu Trpišovskému, který poprvé nastoupil proti týmu, jenž předtím dva a půl roku trénoval a držel se s ním v blízkosti české špičky. Navíc ho dokázal dostat až do základní skupiny Evropské ligy.

I proto si ho letos v zimě vybrala Slavia, kde nahradil úspěšného Jaroslava Šilhavého. A jeho prvním velkým úkolem bylo právě zvládnout pohárový souboj s Libercem, který se proti svému bývalému trenérovi chtěl náležitě vytáhnout.

Nakonec však neměl nárok. V bojovném klání zvítězili Pražané po gólech Milana Škody s Michalem Frydrychem 2:0 a postoupili dál.

6, SuperMario ze Zbuzan

Je mu 36 let a fotbalovou radost už rozdává jen v divizi, přesto se stal jednou z největších hvězd uplynulé pohárové sezony. A to kvůli svému galapředstavení na půdě SK Brná, týmu krajského přeboru. Syn slavného trenéra Vernera Ličky se tam prosadil hned šestkrát, čímž se stal nejlepším střelcem ročníku.

A to i přesto, že žádnou další trefu už nepřidal. V 1. kole totiž jeho Zbuzany podlehly 2:3 Písku. 

"Je pravda, že mi tam spadlo všechno, na co jsem sáhnul. Takový zápas jsem nezažil ani v žácích. Ale jelikož nejsem žádný střelec, tak mě to nechalo docela chladným," zavzpomínal Lička, který si během své kariéry zahrál třeba za Baník či Slavii.