Plzeň je naprostá špička a nemá žádnou slabinu, tvrdí brankář Daněk

Plzeň je naprostá špička a nemá žádnou slabinu, tvrdí brankář Daněk

Před fotbalisty Slovácka leží úkol z kategorie těch nejtěžších. I když mají v HET lize nelichotivou sérii deseti utkání bez vítězství, chtějí aspoň v jednom ze dvou pokusů (v poháru a v lize) zaskočit rozjetou Plzeň, která naopak v nejvyšší soutěži vyhrála v každém z úvodních 13 kol! První šanci na senzaci budou mít Moravané už v pátek, kdy se oba celky střetnou v posledním letošním osmifinále.

Asi netřeba víc zdůrazňovat, že obrovským favoritem jsou Plzeňští. Ti Slovácku naposledy podlehli na jaře 2006, tedy před dlouhými jedenácti lety. Ještě úctyhodnější je pak jejich aktuální ligová šňůra 13 výher za sebou, která je katapultovala k náskoku 13 bodů na druhou Sigmu Olomouc.

„Každá série jednou končí. My bychom byli moc rádi, kdyby ta plzeňská skončila právě na nás. Nikdo přece nemůže vyhrávat věčně. Ani Plzeň ne,“ věří gólman Slovácka Michal Daněk. Dobře ale ví, že úspěch jeho týmu by byl obrovským překvapením.

„Plzeň je naprostá špička v naší lize. Myslím, že ani nemá žádnou slabinu. My se na ni musíme hlavně dobře připravit a doufat, že zrovna nebude mít svůj den. Ale samozřejmě to pro nás bude hrozně těžké,“ uvědomuje si Daněk, jehož tým se navíc dlouhodobě trápí. V lize je dokonce jen bod nad sestupovou pastí. 

„Sráží nás, že nedáváme moc gólů. To je asi náš největší problém. V zápasech, které bychom měli doma zvládnout, často nevstřelíme ani branku a to nás potom stojí cenné body. Tím ale rozhodně nechci nic házet na naše útočníky. To by byl naprostý nesmysl. Na hřišti je nás i s gólmanem jedenáct a na výsledcích mužstva se podílí všichni,“ podotýká čtyřiatřicetiletý gólman.

On sám v Plzni několik let působil. Období titulů mu sice o fous uteklo, aspoň ale na jaře 2010 získal s týmem trofej pro vítěze českého poháru. Ve finále vychytal výhru 2:1 s Jabloncem! „Ten zápas mi utkvěl v paměti ze všech nejvíc. Po té sezoně navíc začala hrát Plzeň pravidelně evropské poháry. S týmem jsem tak okusil i atmosféru Ligy mistrů, což byla samozřejmě paráda,“ vzpomíná Daněk.

„Na angažmá v Plzni zkrátka nikdy nezpomenu. Po štaci v Blšanech jsem tam začínal chytat ligu a bylo to pro mě krásné období. Na ten klub vzpomínám jen v dobrém,“ doplnil vítěz české nejvyšší soutěže v dresu Baníku ze sezony 2003/2004.

Na západě Čech má navíc pořád hodně známých. „Jsou tam kluci jako David Limberský, Milan Petržela, Marek Bakoš nebo David Limberský. Ti všichni tam působili už v době, kdy jsem tam byl já. A mám tam i dost kamarádů mimo hřiště, s nimiž si rád napíšu či zavolám,“ říká Daněk, který odchytal obě poslední utkání Slovácka (porážky 0:3 se Slavií a Teplicemi).

Postaví se do brány i v pátek? „Původně jsem pohár chytat měl, ale teď nevím. Ke změně brankáře u nás došlo proto, že byl Milan Heča nemocný. Teď už je ale v pořádku a možná ho trenér pošle do brány už nyní, aby ho co nejdřív vrátil do tempa. Ale fakt nevím,“ pousmál se Daněk.