Páník byl jednou nohou ze Zlína, ale nakonec s ním vyhrál pohár

Páník byl jednou nohou ze Zlína, ale nakonec s ním vyhrál pohár

V průběhu jara mu kvůli špatným výsledkům hrozilo odvolání, ale trenér Bohumil Páník náročné chvíle ustál a dnes s fotbalisty Zlína dva roky po postupu do první ligy získal domácí pohár po finálové výhře 1:0 nad Opavou. Šedesátiletý kouč slíbil, že pokud Manchester United ve finále Evropské ligy porazí Ajax a "ševci" díky tomu postoupí přímo do základní skupiny příštího ročníku soutěže, začne "rudým ďáblům" fandit stejně jako svému oblíbenému Arsenalu.

"Už jsem byl několikrát jednou nohou venku z klubu. Vždy jsem se vrátil. Je to veliká satisfakce. Říkali mi, že jsem rekordman, že tak dlouho v klubu nikdo nepracoval jako hlavní trenér. Takže pro mě je to zadostiučinění," řekl novinářům Páník.

Zlín dovedl k jednomu z největších úspěchů v historii, klub navázal na pohárový triumf z roku 1970. "Jsem sice už dost starý na to, abych zůstal nad věcí, ale po těžkém jaru je to samozřejmě zklidnění a náplast na duši. Určitě to řadím nejvýš. Buď vítěz ligy nebo poháru, to je nejvíc. Doufám, že důstojně dohrajeme ligu," připomněl Páník, že "ševci" po vynikajícím podzimu na jaře v lize tápou a propadli se na šesté místo.

Do Zlína se Páník vrátil na konci roku 2014 a následně dovedl tým na jaře k třetímu místu druhé ligy, které nakonec znamenalo postup, neboť Varnsdorf účast místo mezi elitou odmítl.

"Vrátil jsem se po mnoha letech. Když jsem říkal, že postoupíme, nikdo tomu nevěřil. My postoupili, byť nějakou administrativní cestou. Vhodně jsme doplňovali tým, přicházeli hráči, kteří nebyli drazí, ale chtěli ukázat, že i když je ostatní týmy nechtějí, mají kvalitu," podotkl Páník. "A teď před sebou máme Evropskou ligu, vše se to uspíšilo," dodal.

"Ševci" mají dokonce blízko k postupu do skupiny Evropské ligy, kam je pošle případný triumf Manchesteru v tomto ročníku. "Vždy mě vábil fotbal, který hraje Arsenal pod Wengerem, útočný způsob hry s rychlými přechody. Ale pokud Manchester vyhraje, tak ho přiřadím k Arsenalu," řekl s úsměvem Páník. Zatím neví, kde bude finále Evropské ligy sledovat. "Nejlepší by bylo sedět přímo v hledišti ve Stockholmu," usmál se.

Pokud by Zlín postoupil přímo do základní skupiny, získal by na poměry klubu nevídanou finanční prémii asi 70 milionů korun. "Určitě si musí sednout klub a udělat nějakou vizi. Nerozházet peníze. Ale v klubu jsou rozumní lidé a dokážou dobře investovat. Věřím, že by se to smysluplně využilo," podotkl Páník.

Zda do posílení kádru bude mluvit i on, však nechtěl spekulovat. "Zeptejte se mě za tři týdny," usmál se. "Takových trenérů, kteří skončili poté, co uhráli první místo, už bylo. Uvidíme, co bude. Nebudu předbíhat, možná někdo za dveřmi už poslouchá," žertoval.

"Na oslavu si dám trochu slivovice a zapiju to plzní. Měl jsem vzor v Petru Uličném, abych také získal pohár. Až půjdeme na tenisový kurt, už nebude machrovat," dodal.