Finále je tady! Zlín vyzve v bitvě o Evropskou ligu Opavu

Finále je tady! Zlín vyzve v bitvě o Evropskou ligu Opavu

Nečekané obsazení má finále domácího fotbalového poháru MOL Cupu. O vítěznou trofej a právo startu v příští sezoně Evropské ligy se ve středu na stadionu v Olomouci utkají Zlín a překvapení soutěže, druholigová Opava. Slezané se ve své finálové premiéře mohou stát prvním vítězem z nižší soutěže v samostatné historii, Zlínští zase touží napravit zpackané ligové jaro a navázat na pohárový triumf z roku 1970.

Pokud Manchester United vyhraje finále Evropské ligy nad Ajaxem Amsterodam, půjde vítěz českého poháru přímo do základní skupiny příštího ročníku soutěže, což by mu vyneslo prémii přibližně 70 milionů korun.

Opava se ve finále pokusí zlomit nepříznivou bilanci týmů z nižších soutěží, které v samostatné historii neuspěly ani v jednom z předchozích tří případů. V roce 1997 podlehla Dukla Slavii, o tři roky později Ratíškovice Liberci a v roce 2009 Slovácko Teplicím.

Slezané věří, že na ně atmosféra největšího zápasu kariéry příliš nedolehne. "Uděláme vše pro to, abychom kluky uklidnili. Ať si jdou zápas prožít a užít, aby ze sebe dokázali vydat to nejlepší. To je klíč. Pokud tohle nedokážeme a budeme mít strach nebo nějakou obavu, Zlín nás porazí," řekl pro klubový web opavský trenér Roman Skuhravý.

Opavě by měl výrazně pomoci uzdravený obránce s reprezentačními zkušenostmi Zdeněk Pospěch. "Jednoznačně. Právě z toho důvodu jsme se snažili, abychom jej na závěr sezony dali do kupy. Může to být důležitý faktor," uvedl Skuhravý, který už v minulosti získal pohár s Jabloncem jako hráč i trenér.

Zatímco Opava sedmkrát za sebou vyhrála a na třetím místě druhé ligy má stále naději na postup mezi elitu, Zlín na jaře stejně jako vloni tápe. "Ševci" v lize z posledních čtrnácti kol jen jednou zvítězili, o víkendu utrpěli ostudnou domácí porážku 0:3 se zachraňující se Jihlavou a na šestém místě tabulky už nemají šanci na pohárovou Evropu. Finále MOL Cupu tak berou jako možnost nápravy.

"Tímto zápasem můžeme sezonu trošku zachránit. A diváka nějakým způsobem přiklonit zpět, aby na podzim přišel a věřil mužstvu, že bude zase předvádět dobré výkony," uvedl zlínský trenér Bohumil Páník.

Jeho celek trápí především mizerná koncovka, za poslední tři ligová kola dal jediný gól. "Naši hráči se musí zamyslet nad svými výkony a vzpamatovat se. Jestli si někdo z nich myslí, že mávnutím kouzelného proutku začnou ve středu hrát, tak to není pravda. Je to o jejich hlavách. Musí sklopit hlavy a být pokorní. Aspoň si uvědomí, že nejsme žádným favoritem. Pokud finálové utkání zvládnou, aspoň trošku si napraví reputaci," doplnil Páník.

Finálový zápas začne v přímém přenosu ČT sport ve středu v 17:30 a olomoucký stadion by měl být vyprodaný.

SFC Opava - FC Fastav Zlín

Výkop: středa 17. května, 17:30 (ČT sport).

Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Dobrovolný.

Bilance v poháru: 1 0-1-0 0:0 (2:4 na pen.).

Bilance v lize: 6 3-1-2 7:7.

Poslední soutěžní zápas: 0:3 (13. května 2015, v druhé lize).

Předpokládané sestavy:

Opava: Fendrich - Pospěch, Simerský, Žídek, Helebrand - Schaffartzik - Jursa, Janetzký, Zapalač - Jurečka, Kuzmanovič.

Zlín: Švenger - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Kopečný, Traoré, Hnaníček, Holík - Vukadinovič, Fantiš.

Absence: Smola, Grussmann (oba nejistý start) - Diop, Živulič (oba zranění), Štípek, Traoré, Matejov (všichni nejistý start).

Nejlepší střelci v poháru: Jurečka (4) - Diop, Holík (oba 3).

Zajímavosti:

- Opava si zahraje finále samostatného poháru poprvé

- Zlín se pokusí navázat na triumf z roku 1970, v samostatné historii si stejně jako soupeř ještě finále nezahrál

- Opava je čtvrtým druholigovým týmem ve finále samostatného poháru a může se stát prvním vítězem z nižší soutěže; v roce 1997 neuspěla Dukla, v roce 2000 Ratíškovice a v roce 2009 Slovácko

- oba týmy se v soutěžním zápase naposledy utkaly předloni a Zlín v druhé lize porazil Opavu doma 3:0, v jediném vzájemném pohárovém souboji vyhrál Zlín v sezoně 1994/95 na penalty

- Zlín vyhrál 14. ledna oba přípravné zápasy nad Opavou (3:0 a 1:0)

- v součtu s přípravnými zápasy porazil Zlín Opavu 4x za sebou

- Opava na cestě do finále vyřadila 4 ligové celky

- Zlín v semifinále vyhrál 1:0 na Slavii a připravil jí doposud jedinou soutěžní porážku pod trenérem Šilhavým

- pokud Manchester United vyhraje finále Evropské ligy, půjde vítěz českého poháru přímo do základní skupiny soutěže

- 3 z předchozích 4 finále poháru rozhodl až penaltový rozstřel

- Opava o víkendu porazila Varnsdorf 4:2, Zlín naopak prohrál 0:3 s Jihlavou

- Opava vyhrála posledních 7 soutěžních zápasů a 9x za sebou neprohrála

- Opava v posledních 11 zápasech pokaždé skórovala

- Opava je v druhé lize 3. a ztrácí 3 body na postupovou druhou příčku

- Zlín prohrál poslední 3 ligové zápasy a dal v nich jediný gól

- Zlín vyhrál jediný z posledních 14 ligových duelů a je v tabulce 6. bez šance na poháry

- kouč Opavy Skuhravý dokázal v minulosti vyhrát s Jabloncem pohár jako hráč i trenér