Opava bude čtvrtým finalistou z druhé ligy, pohár může získat poprvé

Opava bude čtvrtým finalistou z druhé ligy, pohár může získat poprvé

Dosud třikrát se o finálovou výhru v české pohárové soutěži pokoušel druholigový tým a ani jednou se to nepodařilo. Připomeňme si tedy, kterých týmů se tato statistika týká a jak proběhly jejich finálové souboje.

Vůbec poprvé se tým z druhé ligy představil ve finále v ročníku 1996/1997, které mělo čistě pražské složení. Slavii, která byla považována za jasného favorita vyzvala Dukla, která však svého soupeře dlouho nenechala dýchat. Běhm devadesáti minut neviděli diváci na Strahově branku, a rozhodnout tak muselo až prodloužení. V jehio sté minutě napřáhl Vácha a rozhodl o tom, že pohárová radost poputuje do Edenu. Sešívaní tak navázali po roce na ligový titul i úspěchem  v poháru.

Dramatický průběh mělo i další finále z přelomu tisíciletí. V sezoně 1999/2000 se do závěrečného souboje probilo překvapení z Ratíškovic, na druhé straně pak stála Škorpilova družina z Liberce. Slovan sice po dvou trefách Liuniho vedl už 2:0, ale deset minut před koncem vykřesal papírovému outsiderovi naději Richard Hrotek. Severočeši však napínavou koncovku ustáli a pohár tak putoval k Nise. Ratíškovice si však i přesto připsaly jeden primát, když se staly vůbec prvním a zatím jediným druholigovým klubem, který ve finále skóroval.

Dosud poslední druholigovou účast evidujeme v ročníku 2008/2009. V prozatím posledním strahovském finále tehdy vyzvalo Slovácko, které kroutilo již druhou sezonu v řadě v rámci nižšší soutěže, severočeské Teplice. Moravané skončili v ligové soutěži až desátí, a tak byl pro ně pohár jedinou šancí, jak napravit dojem z nevydařené sezony. Ani pokus číslo tři však nevyšel. O tom, že pohár skončí podruhé v hostorii na Stínadlech, rozhodl krátce po změně stran Aidin Mahmutovič.

Podaří se Opavě prolomit čekání druholigových klubů a vybojuje si místo v pohárové Evropě?